thy uçak biletiTÜRK HAVA YOLLARI anadolu jet uçak biletiANADOLU JET sunexpress uçak biletiSUN EXPRESS atlasjet ucak biletiATLAS JET Otobus BiletiOtobus Bileti

Adana Otobüs Bileti

Haritalarda, ders kitaplarında geçen Türkiye’nin büyük nehirlerinden ikisi olan Seyhan ve Ceyhan; Adana’ya da uğramakta ve ardından Akdeniz’in suları ile buluşmaktadır. Adana şehir merkezi ise Seyhan Nehri çevresinde kurulmuş. Seyhan Nehri Kıyısı’nda gezmeye başladığınızda birbirinden farklı birçok köprü ile karşılaşmaya başlayacaksınız. Bunlardan en etkileyicisi olan ve Roma İmparatorluğu döneminde yaptırılan Taş Köprü Adana’nın simgelerinden biri. Bir Adana otobüs bileti ile Adana’ya gelerek Seyhan Nehri üzerinde bulunan bu 1500 yıllık tarihi köprüde siz de kısa bir şehir yürüyüşü yapabilirsiniz. Adana otobüs bileti ile Adana’ya ulaştıktan sonra Taşköprü civarlarında gezerken yine Taşköprü yakınlarında bulunan birçok tarihi yapıyı da ziyaret etmenizi öneririz. Roma ve Bizans Dönemi Eserleri’ni görmek isterseniz, öncesinde Haçlı Kilisesi olarak kullanılan şimdi ise bir cami olarak faaliyet gösteren Yağ Camisi’ni ziyaret edebilirsiniz. Halen ibadete açık olan Bebekli Kilise ve St. Paul Kilisesi’ni gezebilirsiniz. Osmanlı Dönemi eserlerinden birkaçını görmek için de Ulu Cami’yi, Ramazanoğlu Medresesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Şehir yaşamının halen canlı olarak yaşandığı Ramazanoğlu Çarşısı’nı ziyaret edip, el emeği ürünler üreten zanaat tezgahlarını ziyaret etmenizi ve sevdiklerinize birkaç Adana hatırası götürmenizi tavsiye ederiz. Bir Adana otobüs bileti ile Adana’ya geldikten sonra Adana’nın diğer bir simgesi olan Büyük Saat Kulesi’ni ziyaret etmenizi de öneririz. Önünde bir hatıra fotoğrafı çektirmeden eve dönmek olmaz tabi ki.
Bir otobüs bileti ile Adana’ya ulaşarak Adana’nın çağlar ötesinden şimdiye taşınan hayatlarına ve yaşam tarzına Eski Adana Evleri’nin bol bulunduğu Sarıyakup, Alidede, Tepebağ, Kayalıbağ ve Türkocağı Mahalleri’nde şahit olabilirsiniz. Geçmişte bu mahallelerde çok sayıda bulunan bu evler, ne yazık ki günümüzde sadece 200 civarlarında kalmış. Şimdilerde turizm sektöründe başlayan restorasyon canlılığı sayesinde şehiriçi mahallelerde bulunan birçok Eski Adana Evi hayata kazandırılmakta; birçoğu butik otel ve restaurant, cafe işletmesi olarak kullanılmaktadır. Bir Adana otobüs bileti sayesinde Adana’nın geçmişten bugüne taşınmış olan değerlerini görebilir, bu yapıları gezi kitaplarından okumak yerine yerinde keşfederek bambaşka bir deneyim yaşayabilirsiniz.


Adana’ya yılın her döneminde, Türkiye’nin birçok ilinden farklı seyahat alternatifleri ile ulaşmanız mümkün. İklimin her daim sıcak olduğu Adana’yı yaz aylarında gezmek yoğun nemi nedeniyle sizi yorabilir. Bu yüzden bahar ayları hatta ılık geçen kışları Adana geziniz için uygun mevsimler olacaktır. Adana programınızı bu dönemlere denk getirerek Adana’nın ılıman ikliminin keyfini tüm gezi süresince çıkartabilirsiniz. Hatta tüm yurtta güneşin gitgide azaldığı günlerde son güneşin keyfini Adana’da çıkarmak için Seyhan Nehri kıyısında bulunan çay bahçelerinde dinlenebilir, Seyhan’ın hiç durmadan akan sularını izleyebilirsiniz.


Bir Adana otobüs bileti ile Adana’ya ulaştığınızda Adana’nın tarihi ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz Adana Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzeleri’ni gezmenizi öneririz. Adana’nın eski dönemlere ait eserleri bulabileceğiniz Arkeoloji Müzesi Seyhan Caddesi üzerinde, daha yakın dönemlerin eserlerini bulabileceğiniz Etnoğrafya Müzesi ise Kuruköprü civarında yer almaktadır. Adana’nın tarihi üzerine olan gezi rotanızı biraz da şehrin dışına çıkarmakta yarar var. Ceyhan Nehri’nin kuzeyinde yer alan Misis Antik Kenti, Adana geziniz sırasında görülmesi gereken yerlerden biri. Misis Antik Kenti Hitit Devleti’nden Osmanlı Devleti’ne kadar yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Misis yakınlarındaki Yılan Kalesi de yine görülmesi gereken yerler arasındadır.


Adana’ya başta Ankara’dan, İstanbul’dan ve İzmir’den olmak üzere Türkiye’nin her yerinden ulaşması gayet kolay. Kente yılın her döneminde bir otobüs bileti ile ulaşmanız mümkün. Eger Adana gezinizi yaz aylarına denk getirirseniz meşhur Yumurtalık ve Karataş Plajları’nda bir yüzme deneyimi yaşamanız gerektiğini hatırlatırız. Güzel bir Adana gezisi için ise tek yapmanız gereken bir Adana otobüs bileti satın almak olacaktır.